Nice cream

Nice cream er is lavet helt uden fløde. Ved at bruge frosne bananer får man den lækreste og mest cremede is, som kan varieres med lige præcis den smag man bedst kan lide.

Nicecream med økologiske hasselnødder

Nice cream er is lavet helt uden fløde. Ved at bruge frosne bananer får man den lækreste og mest cremede is, som kan varieres med lige præcis den smag man bedst kan lide. De frosne bananer giver den helt rigtige cremede konsistens og du vil blive overrasket over hvor lidt du kan smage bananerne, når først de er frosne.

Ingredienser:

Opskrift:

Start med at fryse bananerne ned dagen før du skal bruge dem. Det må gerne være gode overmodne bananer, da de har et meget højt sukkerindhold. 

Rist hasselnødderne i ovnen ved 160 grader i ca. 10-15 minutter. Hold godt øje med at de ikke bliver brændte og rør rundt undervejs. Lad dem køle lidt af og gnub derfor skallen godt af i et viskestykke. Blend så hasselnødderne i en blender indtil de bliver til en helt glat og ensartet masse. Lad nøddecremen køle helt ned og tilsæt så de frosne bananer, vanilje, salt og mandelmælk.

Det er en god idé at lade bananerne tø i ca. 5-10 minutter, inden man blender dem. Du kan enten bruge en almindelig blender eller en stavblender. Afhængigt af kvaliteten af din blender, kan det også være en fordel at blende isen i mindre portioner ad gangen. Lad evt. apparatet køle lidt ned mellem hver portion, da det let bliver overophedet.

Nyd isen med det samme og pynt med fx hakkede økologiske nødder, chokoladestykker eller friske bær. Du kan selvfølgelig variere isen lige præcis som du godt kan lide det. Prøv dig frem, det er kun fantasien der sætter grænser :)

© 2025 Colombani, Alle rettigheder haves

      Log in

      Har du glemt dit password?

      Ønsker du at oprette en konto?
      Opret konto